Primary Grades

by NH Firearms Coalition on September 2, 2012

The NHFC is pleased to offer this Election Guide for  NH Governor, Congress, Executive Council, State Senate and Representative, and County Sheriff races. Only those races (GOP or Democrat) in which there is an active primary are contained in this guide.

These grades are the result of each candidate’s answers to an extensive questionnaire and any available voting records. In addition, we may also use any other reliable information regarding a candidate’s views on Second Amendment issues, such as to downgrade a candidate for public support of other anti-gun candidates. NHFC focuses solely on the Right to Keep and Bear Arms and these grades only reflect this single issue. Candidates who received a “?” and would like to receive a rating for the General Election may download a questionnaire from our website.

The NHFC, Inc. hopes that you will find this information useful when you vote in our state’s Primary Elections on September 11th. A PDF of our print version of these grades is available here.

A+ 2nd Amendment leader, sponsors and promotes pro-gun legislation.
A Solid 2nd Amendment supporter, votes with NHFC, Inc. position 100%.
B Basically pro-2nd Amendment, but lacks understanding or solid conviction.
C Not considered a good grade. Has voted, or probably would vote against NHFC, Inc. position.
D Expected to always vote against gun owners’ civil rights.
F Sponsors or promotes legislation hostile to 2nd Amendment civil rights.
? Failed to respond.
RS Indicates a deliberate refusal to accept or respond to survey. Indicates open hostility to the Second Amendment.
PB Has broken written promises concerning actions on Second Amendment Issues.
*S After an “A” or “A-“, grade is solely based on survey, without a voting record to back it up.

Governor

C

Jackie Cilley (D)

Barrington

D

Maggie Hassan (D)

Exeter

F

Bill Pearce Kennedy (D)

Danbury

B-

Kevin H. Smith (R)

Litchfield

D+

Ovide Lamontagne (R)

Manchester

RS

Robert M. Tarr (R)

Manchester

Representative in Congress

District 1

A-*S

Rick Parent (R)

Wolfeboro

C-

Frank C. Guinta (R)

Manchester

RS

Vern Clough (R)

Dover

District 2

A*S

Miroslaw Dziedzic (R)

Windham

B

Dennis Lamare (R)

Lee

F+

Charles Bass (R)

Peterborough

RS

Gerard Beloin (R)

Concord

RS

Will Dean (R)

Amherst

Executive Councilor

District 1

A*S

Jerry L. Thibodeau (R)

Rumney

F+

Raymond S. Burton (R)

Bath

District 2

RS

Shawn Mickelonis (D)

Rochester

RS

John D. Shea (D)

Nelson

RS

Colin Van Ostern (D)

Concord

District 4

A-*S

Robert Burns (R)

Bedford

PB

Tom Deblois (R)

Manchester

RS

Chuck Rolecek (R)

Bedford

State Senator

District 1

RS

Frank Dumaine (R)

Colebrook

RS

Debi Warner (R)

Littleton

District 5

D

Sandy Harris (D)

Claremont

F

David Pierce (D)

Hanover

B

Joe Osgood (R)

Claremont

RS

Cynthia Coolidge Howard (R)

Claremont

District 6

B-

Sam Cataldo (R)

Farmington

C+

Dick Green (R)

Rochester

District 7

A*S

Joshua F. Youssef (R)

Laconia

RS

William R. Grimm (R)

Franklin

District 9

C+

Ken Hawkins (R)

Bedford

C

Andy Sanborn (R)

Bedford

D-

Michael F. Kenney (R)

Bedford

District 11

D

Peter Bragdon (R)

Milford

D

Daniel Dwyer (R)

Merrimack

District 17

A-

John Reagan (R)

Deerfield

C-

Howard Pearl (R)

Loudon

District 23

C+

Dennis F. Acton (R)

Fremont

PB

Russell Prescott (R)

Kingston


State Representative

Belknap

Belknap District 3 (4 Seats) Laconia Wards 1
6

A-

Robert P. Kingsbury (R)

Laconia

B+

Kenneth A. Deshaies (R)

Laconia

B+

Robert Luther (R)

Laconia

B

Frank Tilton (R)

Laconia

C-

Don Flanders (R)

Laconia

Belknap District 4 (2 Seats) Sanbornton & Tilton

?

Jane Alden (D)

Tilton

?

Ian Raymond (D)

Sanbornton

?

Stanley H. Robinson (D)

Tilton

Belknap District 7 (1 Seats) Barnstead

A+

Guy Comtois (R)

Barnstead

D+

Elaine B. Swinford (R)

Barnstead

Belknap District 8 (1 Seats) Alton, Barnstead & Gilmanton

A-*S

Jane Cormier (R)

Alton

D+

Peter Bolster (R)

Alton

Belknap District 9 (1 Seats) Belmont & Laconia Wards 1
6

B+

Harry Accornero (R)

Laconia

D+

Glenn E. Dewhirst (R)

Laconia

Carroll

Carroll District 2 (3 Seats) Chatham, Conway & Eaton

C-

Tom Buco (D)

Conway

D-

Bob Bridgham (D)

Eaton

?

Dick Pollock (D)

Conway

?

Syndi White (D)

Conway

A*S

Dick McClure (R)

Hale’s Location

B+

Frank McCarthy (R)

Conway

B+

Steven H. Steiner (R)

Conway

C+

Karen C. Umberger (R)

Conway

Carroll District 4 (2 Seats) Moultonborough, Sandwich & Tuftonboro

B-

Paul J. Askew (R)

Tuftonboro

D-

Glenn Cordelli (R)

Tuftonboro

?

Karel A. Crawford (R)

Moultonborough

?

Anthony E. Lyon (R)

Tuftonboro

Carroll District 7 (1 Seats) Albany, Bartlett, Chatham, Conway, Eaton, Freedom, Hale’s Location, Hart’s Location, Jackson, Madison & Tamworth

A

Norman A. Tregenza (R)

Conway

?

Michael Anthony Callis (R)

Conway

Cheshire

Cheshire District 2 (1 Seats) Alstead, Marlow & Surry

A

Anne S. Cartwright (R)

Alstead

?

William Chaffee (R)

Keene

Cheshire District 10 (1 Seats) Marlborough & Troy

A

Dick Thackston (R)

Troy

A

Michael J. Walsh (R)

Troy

B+

Adam M. Hopkins (R)

Troy

Cheshire District 11 (2 Seats) Fitzwilliam & Rindge

B+

Richard J. Dwinell (R)

Fitzwilliam

B+

John B. Hunt (R)

Rindge

C+

Susan Emerson (R)

Rindge

?

Eric Jackman (R)

Rindge

Cheshire District 14 (1 Seats) Dublin, Fitzwilliam, Harrisville, Jaffrey, Rindge & Roxbury

B-

Franklin W. Sterling Jr. (R)

Jaffrey

?

Raymond J. Desmarais (R)

Jaffrey

?

William R. McKenzie (R)

Jaffrey

Coos

Coos District 1 (2 Seats) Atk. & Gil. Academy Grant, Cambridge, Clarksville, Colebrook, Columbia, Dix’s Grant, Dixville, Errol, Erving’s Location, Millsfield, Odell, Pittsburg, Second College Gt, Stewartstown, Stratford & Wentworth’s Loc.

B+

Duffy Daugherty (R)

Colebrook

B-

Laurence M. Rappaport (R)

Colebrook

?

Charles H. Kurtz Jr. (R)

Errol

Coos District 7 (1 Seats) Carroll, Dalton, Dummer, Jefferson, Kilkenny, Lancaster, Milan, Northumberland, Randolph, Stark & Whitefield

A*S

Leon H. Rideout (R)

Lancaster

A*S

Jeffery P. Young (R)

Jefferson

C+

Bill Remick (R)

Lancaster

Grafton

Grafton District 9 (2 Seats) Alexandria, Ashland, Bridgewater, Bristol & Grafton

A-*S

Jeremy J. Olson (D)

Grafton

D

Philip Preston (D)

Ashland

?

Judy Wallick (D)

Grafton

B+

Robert Hull (R)

Grafton

B-

Skip Reilly (R)

Alexandria

D+

Jeff Shackett (R)

Bristol

?

Barbara M. Emery (R)

Alexandria

Grafton District 17 (1 Seats) Alexandria, Ashland, Bridgewater, Bristol, Enfield & Grafton

B+

Tom Ploszaj (D)

Grafton

D-

Catherine Mulholland (D)

Grafton

Hillsborough

Hillsborough District 1 (2 Seats) Antrim, Hillsborough & Windsor

A-*S

Louis Mayfield (R)

Hillsborough

B+

Holly L. Mecheski (R)

Windsor

B

Robert A. Fredette (R)

Hillsborough

Hillsborough District 5 (2 Seats) Mont Vernon & New Boston

A

Bob Mead (R)

Mont Vernon

B+

William L. O’Brien (R)

Mont Vernon

?

John Quinlan (R)

Mont Vernon

Hillsborough District 6 (5 Seats) Goffstown

A+

John A. Burt (R)

Goffstown

A+

Calvin D. Pratt (R)

Goffstown

A*S

Richard Meaney (R)

Goffstown

A-

John Adam Hikel (R)

Goffstown

B-

Russell C. Day (R)

Goffstown

?

Ivan Beliveau (R)

Goffstown

?

Janet Soderquist (R)

Goffstown

?

Todd Weeks (R)

Goffstown

Hillsborough District 7 (6 Seats) Bedford

A+

Keith Murphy (R)

Bedford

A

Moe Villeneuve (R)

Bedford

A*S

David J. Danielson (R)

Bedford

A*S

Kelleigh Domaingue Murphy (R)

Bedford

A*S

R. Christopher Richards (R)

Bedford

C+

Ernest L. Castle IV (R)

Bedford

C

John Cebrowski (R)

Bedford

C

John A. Graham (R)

Bedford

?

Elijah Haykinson (R)

Bedford

Hillsborough District 9 (2 Seats) Manchester Ward 2

D-

Robert B. Thompson (D)

Manchester

?

Linda A. Disilvestro (D)

Manchester

?

Thomas Evans (D)

Manchester

B+

Mike Ball (R)

Manchester

D

Win Hutchinson (R)

Manchester

D-

Douglas Whitfield (R)

Manchester

Hillsborough District 11 (2 Seats) Manchester Ward 4

A*S

John J. Callahan III (R)

Manchester

?

Shuvom Ghose (R)

Manchester

?

Thomas Martin (R)

Manchester

Hillsborough District 12 (2 Seats) Manchester Ward 5

D-

Richard N. Komi (D)

Manchester

D-

Ted Rokas (D)

Manchester

?

Tim O’Flaherty (D)

Manchester

Hillsborough District 14 (2 Seats) Manchester Ward 7

D-

Patrick F. Garrity (D)

Manchester

D-

Carol Ann Williams (D)

Manchester

?

Clecia Terrio (D)

Manchester

Hillsborough District 15 (2 Seats) Manchester Ward 8

A

Mark L. Proulx (R)

Manchester

B

Steve Vaillancourt (R)

Manchester

C

James C. Webb Jr. (R)

Manchester

Hillsborough District 16 (2 Seats) Manchester Ward 9

B

Donald J. Frye (R)

Manchester

D+

Timothy R. Sawyer (R)

Manchester

D-

Robert E. Barry (R)

Manchester

Hillsborough District 19 (2 Seats) Manchester Ward 12

B+

Carlos Gonzalez (R)

Manchester

?

Carlo V. Feoli (R)

Manchester

?

Dick Marston (R)

Manchester

Hillsborough District 20 (2 Seats) Litchfield

A*S

Frank A. Byron (R)

Litchfield

B+

Ralph G. Boehm (R)

Litchfield

B+

Laura J. Gandia (R)

Litchfield

Hillsborough District 21 (8 Seats) Merrimack

A+

Lenette M. Peterson (R)

Merrimack

A-

Tony Pellegrino (R)

Merrimack

A-

Kathleen Stroud (R)

Merrimack

B+

Dick Hinch (R)

Merrimack

B+

Jeanine Notter (R)

Merrimack

B

Richard Barry (R)

Merrimack

C+

Joseph D. Thomas (R)

Merrimack

D-

Daniel Oberlander (R)

Merrimack

?

Tracy Alan Coyer (R)

Merrimack

?

Phil Straight (R)

Merrimack

Hillsborough District 22 (3 Seats) Amherst

A

Stephen B. Stepanek (R)

Amherst

B+

Peter T. Hansen (R)

Amherst

B-

Robert H. Rowe (R)

Amherst

?

Reed A. Panasiti (R)

Amherst

Hillsborough District 23 (4 Seats) Milford

A

Stephen J. Palmer (R)

Milford

A*S

Andrew Seale (R)

Milford

A*S

Shawn Sweeney (R)

Milford

A-

Robert F. Willette (R)

Milford

D-

Conrad P. Koch Jr. (R)

Milford

Hillsborough District 28 (3 Seats) Nashua Ward 1

A

Kevin A. Avard (R)

Nashua

A*S

Suzanne-Marie Rak (R)

Nashua

A-

Carl W. Seidel (R)

Nashua

B+

Sean M. McGuinness (R)

Nashua

?

Tom Lanzara (R)

Nashua

Hillsborough District 29 (3 Seats) Nashua Ward 2

A

Michael McCarthy (R)

Nashua

A-

Michael A. Balboni (R)

Nashua

B+

Donald B. McClarren (R)

Nashua

?

Kenneth E. Ziehm II (R)

Nashua

Hillsborough District 32 (3 Seats) Nashua Ward 5

A

James Summers (R)

Nashua

B+

David Murotake (R)

Nashua

C+

Barry Palmer (R)

Nashua

C

Don Lebrun (R)

Nashua

?

Anthony G. Dubois (R)

Nashua

Hillsborough District 34 (3 Seats) Nashua Ward 7

A*S

Jacqueline Casey (R)

Nashua

B-

Timothy Twombly (R)

Nashua

C+

Duane Erickson (R)

Nashua

Hillsborough District 35 (3 Seats) Nashua Ward 8

A

Michael Reed (R)

Nashua

B+

Peter Silva (R)

Nashua

D-

Ed Stebbins (R)

Nashua

?

Bill Joransen (R)

Nashua

Hillsborough District 37 (11 Seats) Hudson & Pelham

A

Jonathan S. Maltz (R)

Hudson

A-

Lars T. Christiansen (R)

Hudson

A-

Andy Renzullo (R)

Hudson

A-

Jordan Ulery (R)

Hudson

B+

Bob Haefner (R)

Hudson

B+

Russell T. Ober III (R)

Hudson

B+

Lynne Ober (R)

Hudson

B-

Richard D. Levasseur (R)

Hudson

C+

Randy Brownrigg (R)

Hudson

F

Shawn N. Jasper (R)

Hudson

?

Patrick Culbert (R)

Pelham

?

Kevin T. McGuire (R)

Hudson

?

Eric Rolfs (R)

Pelham

?

Charlene F. Takesian (R)

Pelham

Hillsborough District 40 (1 Seats) Hollis, Milford, Mont Vernon & New Boston

A+

Gary Daniels (R)

Milford

A

Benjamin Linn (R)

Milford

Hillsborough District 45 (2 Seats) Manchester Wards 10 – 12

A

Matthew J. Swank (R)

Manchester

A-

Keith Hirschmann (R)

Manchester

D+

Jerry E. Bergevin (R)

Manchester

Merrimack

Merrimack District 6 (2 Seats) Bradford & Henniker

F

Barbara C. French (D)

Henniker

F

Eleanor Glynn Kjellman (D)

Henniker

?

Geoffrey Hirsch (D)

Bradford

Merrimack District 7 (1 Seats) Warner & Webster

A

Susan Olsen (R)

Warner

D

Harold F. French (R)

Warner

Merrimack District 9 (2 Seats) Canterbury & Loudon

?

Sumner A. Dole III (D)

Canterbury

?

Howard Moffett (D)

Canterbury

?

George Saunderson (D)

Loudon

B+

Kenneth Kreis Sr. (R)

Canterbury

C+

Lee Shaikh (R)

Canterbury

D+

Priscilla P. Lockwood (R)

Canterbury

Merrimack District 11 (1 Seats) Concord Ward 1

D-

Scott E. Welch (D)

Concord

F

Steve Shurtleff (D)

Concord

Merrimack District 16 (1 Seats) Concord Ward 7

D-

Helen Deloge (D)

Concord

F

Rick Watrous (D)

Concord

Merrimack District 21 (2 Seats) Epsom & Pittsfield

A

Dan McGuire (R)

Epsom

A

Tony F. Soltani (R)

Epsom

A*S

Gerard A. Leduc (R)

Pittsfield

Merrimack District 24 (4 Seats) Hooksett

A

Dick Marple (R)

Hooksett

A-

Frank R. Kotowski (R)

Hooksett

B+

Todd P. Smith (R)

Hooksett

B-

Richard P. McGahey (R)

Hooksett

D

David W. Hess (R)

Hooksett

?

Tom Walsh (R)

Hooksett

Rockingham

Rockingham District 3 (3 Seats) Raymond

A

Kyle Scofield (R)

Raymond

A-

Franklin C. Bishop (R)

Raymond

A-

L. Mike Kappler (R)

Raymond

B+

Kathleen M. Hoelzel (R)

Raymond

?

Harry McClard (R)

Raymond

Rockingham District 4 (5 Seats) Auburn, Chester & Sandown

A

Dan Dumaine (R)

Auburn

A

Joseph M. Hagan (R)

Chester

A

Stella Tremblay (R)

Auburn

B+

James E. Devine (R)

Sandown

D+

Gene P. Charron (R)

Chester

?

Frank M. Carrio Sr. (R)

Chester

Rockingham District 5 (7 Seats) Londonderry

A-

Al Baldasaro (R)

Londonderry

A-

Robert Introne (R)

Londonderry

A-

Karen Keegan-Hutchinson (R)

Londonderry

B+

Sherman Packard (R)

Londonderry

B+

Daniel Tamburello (R)

Londonderry

B

David C. Lundgren (R)

Londonderry

B-

Betsy McKinney (R)

Londonderry

D-

Frank R. Emiro Sr. (R)

Londonderry

?

Roger Fillio (R)

Londonderry

?

James F. Marron III (R)

Londonderry

Rockingham District 6 (10 Seats) Derry

A

Brian K. Chirichiello (R)

Derry

A

Kevin E. Reichard (R)

Derry

A

David Thompson (R)

Derry

B+

Frank V. Sapareto (R)

Derry

B+

Jim Webb (R)

Derry

B

Beverly A. Ferrante (R)

Derry

C+

Bob Fesh (R)

Derry

C-

John T. O’Connor (R)

Derry

D-

Sarah Desaulniers (R)

Derry

?

Christian Bright (R)

Derry

?

David E. Milz (R)

Derry

Rockingham District 7 (4 Seats) Windham

A-*S

Mark Samsel (R)

Windham

B+

Walter Kolodziej (R)

Windham

B+

Donna Mauro (R)

Windham

B+

Charles E. McMahon (R)

Windham

B

Mary E. Griffin (R)

Windham

B-

Kevin Waterhouse (R)

Windham

Rockingham District 8 (9 Seats) Salem

A*S

Michael Flathers (R)

Salem

A*S

Bianca Rose Garcia (R)

Salem

A-*S

Joe Sweeney (R)

Salem

B+

Marilinda Garcia (R)

Salem

B-

Gary S. Azarian (R)

Salem

B-

Robert J. Elliott (R)

Salem

C+

John Sytek (R)

Salem

C

John J. Manning Jr. (R)

Salem

D+

Ronald J. Belanger (R)

Salem

D+

Anne K. Priestley (R)

Salem

?

Patrick J. Bick (R)

Salem

?

Patrick McDougall (R)

Salem

Rockingham District 9 (2 Seats) Epping

A

Jason P. Antosz (R)

Epping

A*S

Michael Falagan (R)

Epping

D-

Jeffrey F. Harris (R)

Epping

?

Derek Jacob Webb (R)

Epping

Rockingham District 13 (4 Seats) Hampstead & Kingston

B+

Kenneth L. Weyler (R)

Kingston

B

Regina Birdsell (R)

Hampstead

B-

John B. Sedensky (R)

Hampstead

PB

David A. Welch (R)

Kingston

?

Kevin P. St. James (R)

Kingston

Rockingham District 16 (1 Seats) East Kingston, Kensington & South Hampton

A

Glenn F. Ritter (R)

Kensington

?

Bob Nigrello (R)

East Kingston

Rockingham District 19 (2 Seats) Stratham

B

Patrick F. Abrami (R)

Stratham

C

Joanne A. Ward (R)

Stratham

D-

Timothy D. Copeland (R)

Stratham

Rockingham District 30 (1 Seats) Portsmouth Wards 1 – 2, 4 – 5

D-

Christopher Serlin (D)

Portsmouth

F

Jackie Cali-Pitts (D)

Portsmouth

D-

Kevin J. Kervick (R)

Portsmouth

?

Wayne Doherty (R)

Portsmouth

Rockingham District 31 (1 Seats) Greenland, Newington, North Hampton & Portsmouth Ward 3

A*S

Robert Boyle (R)

North Hampton

A-

Jim Rolston (R)

Greenland

Rockingham District 32 (1 Seats) Candia, Deerfield, Northwood & Nottingham

A*S

Donald Gorman (R)

Deerfield

A-

Harriet E. Cady (R)

Deerfield

Rockingham District 34 (1 Seats) Atkinson, Hampstead, Kingston & Plaistow

A

Jeffrey D. Oligny (R)

Hampstead

A-*S

Timothy J. Alavosus (R)

Hampstead

B+

Marie N. Sapienza (R)

Plaistow

?

Janet Cincotta (R)

Atkinson

Strafford

Strafford District 1 (2 Seats) Middleton & Milton

F

Larry Brown (D)

Milton

?

Candace Cole-McCrea (D)

Milton

?

Cory R. Mattocks (D)

Middleton

Strafford District 3 (2 Seats) New Durham & Strafford

A-*S

Kurt Wuelper (R)

Strafford

B+

David A. Bickford (R)

New Durham

?

Robert H. Kroepel (R)

New Durham

Strafford District 6 (5 Seats) Durham & Madbury

D+

Jenna Roberts (D)

Durham

F

Philip E. Ginsburg (D)

Durham

F

Timothy Horrigan (D)

Durham

F

Marjorie Smith (D)

Durham

F

Judith Spang (D)

Durham

F

Janet G. Wall (D)

Madbury

Strafford District 7 (1 Seats) Rochester Ward 1

A*S

Bruce Cory (R)

Rochester

?

Deborah Kaczynski (R)

Rochester

Strafford District 12 (1 Seats) Rochester Ward 5

D-

Robert D. Jaffin (R)

Rochester

?

Patricia D. Hartley (R)

Rochester

Strafford District 17 (3 Seats) Dover Wards 5 – 6 & Somersworth Ward 3

A*S

Robert G. Fullerton (R)

Somersworth

C+

Donald C. Andolina (R)

Dover

C

Michael W. Weeden (R)

Dover

?

Michael Castaldo (R)

Dover

Strafford District 19 (1 Seats) Dover Wards 1 – 2

F

Mark R. Ryder (D)

Dover

F

Peter B. Schmidt (D)

Dover

Strafford District 20 (1 Seats) Dover Wards 3 – 4

F

Marsha L. Pelletier (D)

Dover

?

Tom Southworth (D)

Dover

Strafford District 21 (1 Seats) Dover Wards 5 – 6, Rollinsford & Somersworth Wards 1 – 5

A*S

Carlton W. Spencer Sr. (R)

Rollinsford

B-

Kirsten Larsen Schultz (R)

Somersworth

?

Michael J. Rhode (R)

Rollinsford

Strafford District 23 (1 Seats) Rochester Wards 2 – 3

A-

Cliff Newton (R)

Rochester

D+

Julie Brown (R)

Rochester

Strafford District 24 (1 Seats) Rochester Wards 4 – 5

A+

Laura Jones (R)

Rochester

D-

Fidae C. Azouri (R)

Rochester

Sullivan

Sullivan District 1 (2 Seats) Cornish, Grantham, Plainfield & Springfield

B+

Bill Walker (R)

Plainfield

?

John Clifford (R)

Grantham

?

Laura Stiller Ward (R)

Plainfield

Sheriff

Carroll

D-

Christopher E. Conley (R)

Wolfeboro

RS

Domenic M. Richardi (R)

Conway

Cheshire

A

Jack Zeller (R)

Westmoreland

RS

Earl D. Nelson (R)

Marlborough

Coos

A*S

Bradley Jardis (R)

Gorham

RS

Gerald Marcou (R)

Gorham

Hillsborough

A*S

Frank W. Szabo (R)

Goffstown

PB

James A. Hardy (R)

Pelham

Previous post:

Next post: