2012 General Grades State Rep. Rockingham County

by NH Firearms Coalition on October 31, 2012

The NHFC is pleased to offer this Election Guide for NH Governor, Congress, Executive Council, State Senate and Representative, and County Sheriff races.

These grades are the result of each candidate’s answers to an extensive questionnaire and any available voting records. In addition, we may also use any other reliable information regarding a candidate’s views on Second Amendment issues, such as to downgrade a candidate for public support of other anti-gun candidates. NHFC focuses solely on the Right to Keep and Bear Arms and these grades only reflect this single issue. Examples of the candidate surveys can be found on our website.

The NHFC, Inc. hopes that you will find this information useful when you vote in our state’s General Elections on November 6th.

A+ 2nd Amendment leader, sponsors and promotes pro-gun legislation.
A Solid 2nd Amendment supporter, votes with NHFC, Inc. position 100%.
B Basically pro-2nd Amendment, but lacks understanding or solid conviction.
C Not considered a good grade. Has voted, or probably would vote against NHFC, Inc. position.
D Expected to always vote against gun owners civil rights.
F Sponsors or promotes legislation hostile to 2nd Amendment civil rights.
? Failed to respond.
RS Indicates a deliberate refusal to accept or respond to survey. Indicates open hostility to the Second Amendment.
PB Has broken written promises concerning actions on Second Amendment Issues.
*S After an “A” or “A-“, grade is solely based on survey, without a voting record to back it up.

State Representative

Rockingham


Rockingham District 1 (1 Seats) Northwood

?

Lucy C. Edwards (D)
Northwood

A*S

Bruce Hodgdon (R)
Northwood

Rockingham District 2 (3 Seats) Candia, Deerfield & Nottingham

D-

Richard H. Snow (D)
Candia

?

Carol Ann Levesque (D)
Deerfield

?

Gail A. Mills (D)
Nottingham

A

Kyle Tasker (R)
Nottingham

A*S

Romeo Danais (R)
Nottingham

B

Joe Duarte (R)
Candia

Rockingham District 3 (3 Seats) Raymond

A-

Franklin C. Bishop (R)
Raymond

A-

L. Mike Kappler (R)
Raymond

B+

Kathleen M. Hoelzel (R)
Raymond

Rockingham District 4 (5 Seats) Auburn, Chester & Sandown

?

Charlotte Ann Lister (D)
Chester

?

Kelly Upham-Torosian (D)
Auburn

A

Dan Dumaine (R)
Auburn

A

Joseph M. Hagan (R)
Chester

A

Stella Tremblay (R)
Auburn

B+

James E. Devine (R)
Sandown

D+

Gene P. Charron (R)
Chester

Rockingham District 5 (7 Seats) Londonderry

?

Edward Combes (D)
Londonderry

?

Miranda Fairbrother (D)
Londonderry

?

Bryan Merrill (D)
Londonderry

?

Gary Vermillion (D)
Londonderry

?

Lisa I. Whittemore (D)
Londonderry

A-

Al Baldasaro (R)
Londonderry

A-

Robert Introne (R)
Londonderry

B+

Sherman Packard (R)
Londonderry

B+

Daniel Tamburello (R)
Londonderry

B

David C. Lundgren (R)
Londonderry

B-

Betsy McKinney (R)
Londonderry

D-

Frank R. Emiro Sr. (R)
Londonderry

Rockingham District 6 (10 Seats) Derry

D-

Nick Arancio (D)
Derry

?

Elizabeth Burtis (D)
Derry

?

Bobby Jones (D)
Derry

?

Mary Till (D)
Derry

A

Brian K. Chirichiello (R)
Derry

A

Kevin E. Reichard (R)
Derry

A

David Thompson (R)
Derry

B+

Frank V. Sapareto (R)
Derry

B+

Jim Webb (R)
Derry

B

Beverly A. Ferrante (R)
Derry

C+

Bob Fesh (R)
Derry

C-

John T. O’Connor (R)
Derry

?

Christian Bright (R)
Derry

?

David E. Milz (R)
Derry

Rockingham District 7 (4 Seats) Windham

F

Carolyn B. Webber (D)
Windham

?

Neil Fallon (D)
Windham

?

Anthony Keevan (D)
Windham

?

Kristi L. St. Laurent (D)
Windham

B+

Walter Kolodziej (R)
Windham

B+

Charles E. McMahon (R)
Windham

B

Mary E. Griffin (R)
Windham

B-

Kevin Waterhouse (R)
Windham

Rockingham District 8 (9 Seats) Salem

B-

Camron Iannalfo (D)
Salem

?

Lawson Brouse (D)
Salem

?

Susan Desmet (D)
Salem

?

Harley G. Featherston (D)
Salem

?

Rebecca C. Fee (D)
Salem

?

Dee Lewis (D)
Salem

?

John F. Murphy (D)
Salem

?

Michael Murray (D)
Salem

?

Ralph Stein (D)
Salem

A*S

Bianca Rose Garcia (R)
Salem

A-*S

Joe Sweeney (R)
Salem

B+

Marilinda Garcia (R)
Salem

B-

Gary S. Azarian (R)
Salem

B-

Robert J. Elliott (R)
Salem

C+

John Sytek (R)
Salem

D+

Ronald J. Belanger (R)
Salem

D+

Anne K. Priestley (R)
Salem

?

Patrick J. Bick (R)
Salem

Rockingham District 9 (2 Seats) Epping

?

Mark Andrews (D)
Epping

?

Barbara Helmstetter (D)
Epping

A

Jason P. Antosz (R)
Epping

D-

Jeffrey F. Harris (R)
Epping

Rockingham District 10 (1 Seats) Fremont

?

Felicia C. Augevich (D)
Fremont

A

Daniel C. Itse (R)
Fremont

Rockingham District 11 (1 Seats) Brentwood

?

Edward J. Wojnowski (D)
Brentwood

D-

Michael Hubbard (I)
Brentwood

?

Curtis Grace (R)
Brentwood

Rockingham District 12 (1 Seats) Danville

?

Thomas Billbrough (D)
Danville

C+

Betsy Sanders (R)
Danville

Rockingham District 13 (4 Seats) Hampstead & Kingston

D

Andrew Stockwell (D)
Kingston

D-

Derrick Moyer (D)
Hampstead

?

Kathleen Pynn (D)
Hampstead

?

William F. Waters (D)
Kingston

B+

Kenneth L. Weyler (R)
Kingston

B

Regina Birdsell (R)
Hampstead

B-

John B. Sedensky (R)
Hampstead

?

Kevin P. St. James (R)
Kingston

Rockingham District 14 (4 Seats) Atkinson & Plaistow

?

Kay Galloway (D)
Atkinson

?

Jean Sanders (D)
Atkinson

B-

Debra L. Desimone (R)
Atkinson

B-

Norman L. Major (R)
Plaistow

?

William G. Friel (R)
Atkinson

?

Jack Hayes (R)
Atkinson

Rockingham District 15 (1 Seats) Newton

?

Bob Bartlett (D)
Newton

B+

Mary M. Allen (R)
Newton

Rockingham District 16 (1 Seats) East Kingston, Kensington & South Hampton

?

James B. Webber (D)
Kensington

?

Bob Nigrello (R)
East Kingston

Rockingham District 17 (3 Seats) Newfields & Newmarket

F

Marcia Moody (D)
Newmarket

?

Michael Cahill (D)
Newmarket

?

William Hudson Connery III (D)
Newmarket

A

Joshua Davenport (R)
Newmarket

A

Adam Schroadter (R)
Newmarket

B

Carolyn Scanlon (R)
Newfields

Rockingham District 18 (4 Seats) Exeter

D-

Eileen Flockhart (D)
Exeter

D-

Donna Schlachman (D)
Exeter

?

Steven J. Briden (D)
Exeter

?

Frank H. Heffron (D)
Exeter

A

Matt Quandt (R)
Exeter

B

Lee Quandt (R)
Exeter

?

Brian T. Griset (R)
Exeter

?

Christopher Suprock (R)
Exeter

Rockingham District 19 (2 Seats) Stratham

D-

Trinka Russell (D)
Stratham

B

Patrick F. Abrami (R)
Stratham

D-

Timothy D. Copeland (R)
Stratham

Rockingham District 20 (3 Seats) Hampton Falls & Seabrook

B+

Aboul B. Khan (R)
Seabrook

B

L. Koko Perkins (R)
Seabrook

B-

Amy Stasia Perkins (R)
Seabrook

Rockingham District 21 (4 Seats) Hampton

D-

Robert Cushing Jr. (D)
Hampton

?

Dick Desrosiers (D)
Hampton

?

Mike Edgar (D)
Hampton

?

Chris Muns (D)
Hampton

A

Kenneth Sheffert (R)
Hampton

B+

Frederick C. Rice (R)
Hampton

C-

Joseph Korowski (R)
Hampton

?

Tracy Emerick (R)
Hampton

Rockingham District 22 (1 Seats) North Hampton

D-

Judith E. Day (D)
North
Hampton

C+

Michele Peckham (R)
North Hampton

Rockingham District 23 (1 Seats) Greenland & Newington

B

Pamela Tucker (R)
Greenland

Rockingham District 24 (2 Seats) New Castle & Rye

D-

David A. Borden (D)
New Castle

?

Tom Sherman (D)
Rye

?

Will Smith (R)
New Castle

?

Raymond Tweedie (R)
Rye

Rockingham District 25 (1 Seats) Portsmouth Ward 1

F

Laura C. Pantelakos (D)
Portsmouth

?

James Reilley (R)
Portsmouth

Rockingham District 26 (1 Seats) Portsmouth Ward 2

F

Terie Norelli (D)
Portsmouth

B-

Mark A. Brighton (R)
Portsmouth

Rockingham District 27 (1 Seats) Portsmouth Ward 3

?

Rebecca Emerson-Brown (D)
Portsmouth

Rockingham District 28 (1 Seats) Portsmouth Ward 4

?

Gerry Ward (D)
Portsmouth

?

Maurice H. Foster (R)
Portsmouth

Rockingham District 29 (1 Seats) Portsmouth Ward 5

?

Brian Wazlaw (D)
Portsmouth

?

Arthur Clough (R)
Portsmouth

Rockingham District 30 (1 Seats) Portsmouth Wards 1 – 2, 4 – 5

F

Jackie Cali-Pitts (D)
Portsmouth

D-

Kevin J. Kervick (R)
Portsmouth

Rockingham District 31 (1 Seats) Greenland, Newington, North Hampton & Portsmouth Ward 3

?

Joe Scarlotto (D)
Portsmouth

A*S

Robert Boyle (R)
North Hampton

Rockingham District 32 (1 Seats) Candia, Deerfield, Northwood & Nottingham

D-

Maureen Mann (D)
Deerfield

A*S

Donald Gorman (R)
Deerfield

Rockingham District 33 (1 Seats) Brentwood, Danville & Fremont

?

George Manos (D)
Danville

A

Timothy P. Comerford (R)
Fremont

Rockingham District 34 (1 Seats) Atkinson, Hampstead, Kingston & Plaistow

D+

Harlan Cheney (D)
Atkinson

A

Jeffrey D. Oligny (R)
Hampstead

Rockingham District 35 (1 Seats) East Kingston, Kensington, Newton & South Hampton

F

Kim Casey (D)
East Kingston

?

Richard E. Gordon (R)
East Kingston

Rockingham District 36 (1 Seats) Exeter, Newfields, Newmarket & Stratham

D-

Patricia T. Lovejoy (D)
Stratham

B-

Bob Goodman (R)
Exeter

Rockingham District 37 (1 Seats) Hampton, Hampton Falls & Seabrook

?

E. Elaine Ahearn (D)
Hampton Falls

B+

Sharleene Page Hurst (R)
Hampton

Previous post:

Next post: