2012 General Grades State Rep. Strafford County

by NH Firearms Coalition on October 31, 2012

The NHFC is pleased to offer this Election Guide for NH Governor, Congress, Executive Council, State Senate and Representative, and County Sheriff races.

These grades are the result of each candidate’s answers to an extensive questionnaire and any available voting records. In addition, we may also use any other reliable information regarding a candidate’s views on Second Amendment issues, such as to downgrade a candidate for public support of other anti-gun candidates. NHFC focuses solely on the Right to Keep and Bear Arms and these grades only reflect this single issue. Examples of the candidate surveys can be found on our website.

The NHFC, Inc. hopes that you will find this information useful when you vote in our state’s General Elections on November 6th.

A+ 2nd Amendment leader, sponsors and promotes pro-gun legislation.
A Solid 2nd Amendment supporter, votes with NHFC, Inc. position 100%.
B Basically pro-2nd Amendment, but lacks understanding or solid conviction.
C Not considered a good grade. Has voted, or probably would vote against NHFC, Inc. position.
D Expected to always vote against gun owners civil rights.
F Sponsors or promotes legislation hostile to 2nd Amendment civil rights.
? Failed to respond.
RS Indicates a deliberate refusal to accept or respond to survey. Indicates open hostility to the Second Amendment.
PB Has broken written promises concerning actions on Second Amendment Issues.
*S After an “A” or “A-“, grade is solely based on survey, without a voting record to back it up.

State Representative

Strafford


Strafford District 1 (2 Seats) Middleton & Milton

F

Larry Brown (D)
Milton

?

Candace Cole-McCrea (D)
Milton

B+

Robbie Parsons (R)
Milton

C-

John A. Mullen Jr. (R)
Middleton

Strafford District 2 (2 Seats) Farmington

D-

Rachel Burke (D)
Farmington

?

Richard W. Stanley (D)
Farmington

A

Joseph Pitre (R)
Farmington

A*S

Antonio Luciani (R)
Farmington

Strafford District 3 (2 Seats) New Durham & Strafford

D-

Bob Perry (D)
Strafford

?

Joe Cicirelli (D)
Strafford

A-*S

Kurt Wuelper (R)
Strafford

B+

David A. Bickford (R)
New Durham

Strafford District 4 (2 Seats) Barrington

?

Ken Grossman (D)
Barrington

?

Dennis Malloy (D)
Barrington

A+

Bill O’Connor (R)
Barrington

A*S

Devon Claire Boyd (R)
Barrington

Strafford District 5 (1 Seats) Lee

F

Naida Kaen (D)
Lee

A*S

Aidan K. Ankarberg (L)
Lee

?

Amos R. Townsend (R)
Lee

Strafford District 6 (5 Seats) Durham & Madbury

F

Philip E. Ginsburg (D)
Durham

F

Timothy Horrigan (D)
Durham

F

Marjorie Smith (D)
Durham

F

Judith Spang (D)
Durham

F

Janet G. Wall (D+R)
Madbury

D-

James C. Ziegra (R)
Durham

?

David Childs (R)
Madbury

Strafford District 7 (1 Seats) Rochester Ward 1

?

Audrey M. Stevens (D)
Rochester

?

Deborah Kaczynski (R)
Rochester

Strafford District 8 (1 Seats) Rochester Ward 6

?

Jeremy R. Bourgeois (D)
Rochester

?

James P. Gray (R)
Rochester

Strafford District 9 (1 Seats) Rochester Ward 2

F

Sandra B. Keans (D)
Rochester

D-

Steven Beaudoin (R)
Rochester

Strafford District 10 (1 Seats) Rochester Ward 3

A-

Warren Groen (R)
Rochester

Strafford District 11 (1 Seats) Rochester Ward 4

F

Anne C. Grassie (D)
Rochester

A

Susan Delemus (R)
Rochester

Strafford District 12 (1 Seats) Rochester Ward 5

D-

Pamela J. Hubbard (D)
Rochester

D-

Robert D. Jaffin (R)
Rochester

Strafford District 13 (1 Seats) Dover Ward 1

?

James Verschueren (D)
Dover

Strafford District 14 (1 Seats) Dover Ward 2

?

Bill Baber (D)
Dover

Strafford District 15 (1 Seats) Dover Ward 3

?

Janice S. Gardner (D)
Dover

?

Marga M. Coulp (R)
Dover

Strafford District 16 (1 Seats) Dover Ward 4

D-

Dorothea Hooper (D)
Dover

A*S

David K. Martin (R)
Dover

Strafford District 17 (3 Seats) Dover Wards 5 – 6 & Somersworth Ward 3

?

Peter W. Bixby (D)
Dover

?

Greg Burdwood (D)
Dover

?

Stephen Ketel (D)
Dover

C+

Donald C. Andolina (R)
Dover

C

Michael W. Weeden (R)
Dover

?

Michael Castaldo (R)
Dover

Strafford District 18 (3 Seats) Rollinsford & Somersworth Wards 1 – 2, 4 – 5

D-

Roger R. Berube (D)
Somersworth

D-

Deanna S. Rollo (D)
Rollinsford

D-

Dale Spainhower (D)
Somersworth

A-*S

Christien Dubois (R)
Somersworth

D-

Philip L. Munck (R)
Somersworth

?

Harry H. Irwin (R)
Somersworth

Strafford District 19 (1 Seats) Dover Wards 1 – 2

F

Peter B. Schmidt (D)
Dover

Strafford District 20 (1 Seats) Dover Wards 3 – 4

F

Marsha L. Pelletier (D)
Dover

C+

Marc W. Jennings (R)
Dover

Strafford District 21 (1 Seats) Dover Wards 5 – 6, Rollinsford & Somersworth Wards 1 – 5

D-

Kenneth J. Ward (D)
Rollinsford

?

Michael J. Rhode (R)
Rollinsford

Strafford District 22 (1 Seats) Rochester Wards 1 & 6

F

Rose Marie Rogers (D)
Rochester

A-

Fred Leonard (R)
Rochester

Strafford District 23 (1 Seats) Rochester Wards 2 – 3

?

David P. Miller (D)
Rochester

A-

Cliff Newton (R)
Rochester

Strafford District 24 (1 Seats) Rochester Wards 4 – 5

?

Karen Stokes (D)
Rochester

A+

Laura Jones (R)
Rochester

Strafford District 25 (1 Seats) Barrington & Lee

?

H. Robert Menear III (D)
Lee

B+

Len Turcotte (R)
Barrington

Previous post:

Next post: